Ryczałt – sprawdź czy jest korzystny!

CZY RYCZAŁT SIĘ OPŁACA? FORMA OPODATKOWANIA

Ryczałt jest również jedną z preferencyjnych form opodatkowania, ponieważ daje niskie stawki podatkowe i jednocześnie daje sporo ograniczeń. I jak już pisałam w innych wpisach na temat form opodatkowania – jak każda forma opodatkowania ma swoje plusy i minusy.

Ryczałt nie zawsze się opłaca

Rzecz podstawowa – stawek ryczałtowych jest kilka i są uzależnione od branż. Zanim przejdziemy do samych stawek – warto wiedzieć, że wybierając ryczałt – podatek płacisz od PRZYCHODU. Nie możesz więc w żaden sposób obniżyć swojego podatku o koszty.

Nie zarabiasz, ale i tak płacisz podatek!

Jest to szalenie istotne, ponieważ wielu przedsiębiorców skuszonych niską stawką podatku – na przykład 3% dla gastronomii – decyduje się na ryczałt – nie biorąc pod uwagę tego, że nie mogą odliczyć żadnych kosztów. A przecież je ponoszą – koszty wynajmu lokalu, pracowników, energii, półproduktów, produktów, środków czystości, paliwa etc. Często lepszym rozwiązaniem dla takiej firmy jest rozliczanie się za pomocą skali podatkowej lub podatkiem liniowym. Mimo wyższej stawki podatkowej możesz pomniejszyć podatek o koszty i zapłacić mniej podatku niż płacąc go bezpośrednio od przychodu.

Pamiętaj: PRZYCHÓD – KOSZTY = DOCHÓD

I w przypadku ryczałtu – nie ma litości – płacimy zryczałtowaną, czyli stałą stawkę podatku od PRZYCHODU, a nie od DOCHODU.

Upraszczając, chodzi o to, że płacisz niższy podatek, ale nie od tego co faktycznie zarobisz, a od utargu. Można to trochę porównać do prowizji jaką pobierają platformy sprzedażowe od każdej sprzedanej rzeczy. Nikogo nie interesuje to czy Ty zarabiasz czy nie na sprzedanym produkcie i ile masz marży – za każdą sprzedaną rzecz pobierana jest stała prowizja.

W przypadku ryczałtu jest dokładnie to samo. Restauracja może być na stracie, może nie zarabiać na siebie, ale generuje 20 tys. zł miesięcznie przychodu. I to właśnie od przychodu trzeba zapłacić 3% ryczałtu, czyli ok. 600 zł miesięcznie podatku. Natomiast gdyby ta sama restauracja była na zasadach ogólnych (12%,32%) lub liniowce (19%) – nie zapłaciłaby w ogóle podatku. Wówczas 600 zł zostaje w kieszeni.

Podsumowując ten wątek – bardzo ważne jest, aby zastanowić się nad tym czy na pewno warto korzystać z ryczałtu jeśli w firmie jest dużo kosztów. I jak można zauważyć, aby wiedzieć ile tego przychodu wygenerowaliśmy – trzeba prowadzić ewidencję przychodu. W takiej ewidencji pokazujesz tylko przychód, czyli pomijamy koszty.

Kiedy w firmie jest mało kosztów..

Są też firmy, które nie generują wielu kosztów. Na przykład kiedy pracujesz z domu, nie zatrudniasz pracowników, nie jeździsz dużo samochodem, niczym nie handlujesz. Są to z reguły osoby samozatrudnione – programiści, graficy etc. W takich sytuacjach ryczałt ma sens, ponieważ załóżmy w branży IT do 100 tys. zł przedsiębiorca płaci niższy podatek – 8,5%, powyżej 100 tys. zł – 12%. Jest to niższa stawka niż podatku liniowego (19%). Skala podatkowa w przypadku IT może się nie opłacać, ponieważ szybko przedsiębiorca przekroczy drugi próg podatkowy (120 tys., zł) i od nadwyżki będzie płacił 32%.

Na co zwrócić uwagę wybierając ryczałt?

W przypadku ryczałtu nie skorzystasz z ulgi na dziecko i nie rozliczysz się wspólnie z małżonkiem – to kolejne ograniczenie jakie stawia ta forma opodatkowania.

Stawki ryczałtowe są różne i zależą od tego czym się firma zajmuje. Na przykład 3% od przychodu płaci branża gastronomiczna, 5,5% budowlana, 8,5% branża beauty, 12% IT, 17% wolne zawody.

‼️ Uwaga! Pułapka…w przypadku wyboru stawek ryczałtu – ważne jest to czym zajmuje się firma, a nie samo PKD. Decydując się na ryczałt sprawdź zakres tak zwanego PKWiU – jest to klasyfikacja, która dokładnie określa zakres czynności. Stawka ryczałtu jest zależna od  kodu PKWiU.

Ryczałt a składka zdrowotna

Składka zdrowotna dla ryczałtu również jest zryczałtowana, ale zależy od przychodów:

  • do 60 tys. zł przychodu rocznie – płacisz 376,16 zł  miesięcznie
  • od 60 tys. zł do 300 tys. zł przychodu rocznie – płacisz 628,93 zł
  • powyżej 300 tys. zł przychodu – płacisz 1128,48 zł

To jest stan aktualny na lipiec 2023 r.

Jeśli wybór formy opodatkowania jest dla Ciebie czarną magią i potrzebujesz konsultacji biznesowych, umów się na nią – tutaj. Nie jestem doradcą podatkowy, więc nie wskażę Ci jednoznacznie co jest dla Ciebie najkorzystniejsze, ale pomogę Ci przeanalizować różne możliwości i nakreślę – jakie plusy i minusy wiążą się z określonym wyborem. Możesz skonsultować się ze mną w sprawie działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej. Na luzie i bez stresu, prostym językiem postaram Ci się wszystko wytłumaczyć 😊.

Jeśli szukasz księgowego, to zapraszam Cię do biura rachunkowego Księgowość Ruczaj, które prowadzimy z mężem w Krakowie. Wpadnij do nas na stronę, żeby dowiedzieć się więcej lub po prostu do nas zadzwoń 😊.

Scroll to Top