SKALA PODATKOWA – CO TO JEST?

KIEDY OPŁACA SIĘ SKALA PODATKOWA KIEDY WARTO WYBRAĆ SKALĘ PODATKOWĄ WSZYSTKO CO WARTO WIEDZIĘĆ O SKALI PODATKOWEJ ANNA BOŻĘTKA KSIĘGOWOŚĆ RUCZAJ KONSYULTACJE BIZNESOWE DOTACJE I DOFINANSOWANIA

Skala podatkowa jest podstawową formą opodatkowania, czyli najmniej preferencyjną. Dlaczego? Dlatego, że jest ona stosowana w przypadku osób pracujących na etacie. Oczywiście, prowadząc firmę również możesz wybrać taki sposób opodatkowania. Czy zatem jest to najgorszy wybór w porównaniu z innymi formami opodatkowania? Niekoniecznie! Każda forma opodatkowania ma swoje plusy jak i minusy. Sztuką jest dobrać odpowiedni sposób opodatkowania w zależności od sytuacji naszej firmy. Z kolei – aby dobrze wybrać, musisz poznać wszystkie trzy metody wyliczania podatku.

No to do dzieła! Skala podatkowa jak sama nazwa wskazuje – podatek zależy od SKALI osiągniętych dochodów. Im mniej zarobisz – tym mniejszy podatek zapłacisz. Im zarobisz więcej – tym oddasz do Państwa więcej. Obecnie – na skali podatkowej mamy dwa progi. Pierwszy próg – 12% – dla mniejszych dochodów, czyli do 120 tys. zł, a drugi próg 32% – dla osób, które zarabiają więcej niż 120 tys. zł.

Jak policzyć podatek na skali podatkowej?

Dla porządku i na marginesie –  przypomnijmy jeszcze co to jest dochód. Dochód to są pieniądze, które zostają Ci „na czysto”, czyli po zapłaceniu wszystkich kosztów. Jeśli masz problem z rozkminieniem co to jest dochód to wyobraź sobie budżet domowy. Dostajesz wypłatę – czyli masz jakiś przychód, płacisz wszystkie rachunki – czyli ponosisz koszty i na koniec zostają Ci jakieś pieniądze do wydania – to właśnie jest dochód. W firmie jest tak samo. Byłoby pięknie, gdyby 100% tego co wpływa na konto zostawało w kieszeni – prawda 😊? Więc dla porządku:

PRZYCHÓD – KOSZTY = DOCHÓD

I właśnie na skali podatkowej – DOCHÓD jest podstawą, od której liczymy podatek. Zresztą – mówimy, że liczymy podatek dochodowy – czyli podatek od dochodu. Zauważ, że żeby obliczyć dochód musisz prowadzić jakąś ewidencję przychodów i jakąś ewidencję kosztów, żeby wiedzieć ile ten dochód wynosi – do tego potrzebna jest księga przychodów i rozchodów – inaczej zwana KPiR.

No dobrze, więc jak go obliczyć? Jeśli Twój dochód wynosi poniżej 120 tys. zł to płacisz 12% od dochodu, ale jeśli wynosi powyżej 120 tys. zł, to od tej nadwyżki płacisz 32%. Czyli jak widzisz, to nie jest tak, że płacisz 32% od wszystkiego co zarobisz, nie, nie, nie – płacisz od tego – co zarobisz ponad 120 tys. zł.

Skala podatkowa ma coś, czego nie ma inna forma opodatkowania…

Kolejna rzecz – na skali podatkowej masz kilka przywilejów, których nie masz wybierając ryczałt lub podatek liniowy. A mianowicie możesz:

  • odliczyć kwotę wolną od podatku, która wynosi teraz 30 tys. zł – jak sama nazwa wskazuje – do tej kwoty nie płacisz podatku.
  • rozliczyć się wspólnie z małżonkiem – przydaje się to na przykład w sytuacji, gdy małżonek zarabia mniej niż 120 tys. zł lub nie zarabia w ogóle. Dlaczego? W takiej sytuacji małżonek może nam obniżyć podatek –lub może nas „ściągnąć z drugiego progu”.
  • odliczyć ulgę na dziecko – niestety tu znów wyjątek goni wyjątek. Nie chcę wchodzić w szczegóły, więc napiszę tylko tyle, że nie zawsze można, ale jest to jedyna forma opodatkowania, która pozwala w ogóle odliczyć tą ulgę. W przypadku dwójki dzieci – możesz w pełni cieszyć się ulgą podatkową.
  • możesz pomniejszać swój dochód poprzez większe koszty – jest to zaleta, ponieważ im więcej ponosisz kosztów, tym mniejszy dochód będzie do opodatkowania, a tym samym zapłacisz mniejszy podatek

I na koniec, żeby nie było tak łatwo – wiadomo 😉! Ustawodawca pomieszał, poplątał i zagmatwał podatek z system ubezpieczeń społecznych i wyszła mamałyga, która polega na tym, że jeśli wybierzesz skalę podatkową, to zapłacisz 9% składki zdrowotnej od dochodu. Uff…

Zatem decydując się na skalę podatkową istotna jest kwestia kosztów w firmie. Jeśli masz dużo kosztów będziesz w stanie zmniejszyć dochód za ich pomocą, a co za tym idzie – zmniejszyć podatek do zapłaty i zmniejszyć składkę zdrowotną.

Czy skala podatkowa się opłaca?

Aby ocenić czy skala podatkowa jest dla Ciebie, warto przeanalizować kilka kwestii:

  • czy Twoje dochody nie przekroczą 120 tys. zł?
  • czy Twoja firma będzie generowała koszty i jaki procent przychodu będą one stanowiły?
  • czy Twój małżonek ma dochody niższe niż 120 tys. zł?
  • czy masz dzieci? I czy chcesz skorzystać z ulgi prorodzinnej?

Jeśli odpowiesz sobie „tak” na co najmniej 3 z 4 w ten sposób postawionych pytań – warto rozważyć skalę podatkową jako formę opodatkowania Twojej firmy.

Jeśli wybór formy opodatkowania jest dla Ciebie czarną magią i potrzebujesz konsultacji biznesowych, umów się na nią – tutaj. Nie jestem doradcą podatkowym, więc nie wskażę Ci jednoznacznie co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Pomogę Ci za to przeanalizować różne możliwości i nakreślę – jakie plusy i minusy wiążą się z określonym wyborem. Możesz skonsultować się ze mną w sprawie działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej. Na luzie i bez stresu, prostym językiem postaram Ci się wszystko wytłumaczyć 😊.

Jeśli szukasz księgowego, to zapraszam Cię do biura rachunkowego Księgowość Ruczaj, które prowadzimy z mężem w Krakowie. Wpadnij do nas na stronę, żeby dowiedzieć się więcej lub po prostu do nas zadzwoń 😊.

Scroll to Top