Podatek liniowy – czyli zawsze ta sama stawka podatkowa

NA CZYM POLEGA PODATEK LINIOWY CZYM RÓŻNI SIĘ PODATEK LINIOWY OD SKALI PODATKOWEJ CZY WARTO BYĆ NA LINIÓWCE KIEDY NIE WARTO WYBIERAĆ PODATKU LINIOWEGO DOFINANSOWANIA, DOTACJE, KONSULTACJE BIZNESOWE, KSIĘGOWOŚĆ RUCZAJ BIURO RACHUNKOWE

Cześć 😊 Witaj w cyklu „Podstawy dla przedsiębiorców”. W tym artykule przybliżę Ci najprościej jak to się da – co to jest podatek liniowy i jakie są plusy i minusy tej formy opodatkowania.

No dobrze, zacznijmy od tego, że podatek liniowy to preferencyjna forma opodatkowania. Co to oznacza? Że jest ona dostępna tylko dla przedsiębiorców. Osoba pracująca na etacie nie może z niej skorzystać, a więc jest to pewien bonus dla osób, które prowadzą firmę. Wyobraź sobie, że Twój interes świetnie prosperuje i zarabiasz załóżmy pół miliona rocznie. Na skali podatkowej, musisz zapłacić 32% podatku, ponieważ przekraczasz tak zwany drugi próg podatkowy (120 tys. zł). Na liniowce zapłacisz 19%! Teraz widać różnicę.

Podatek liniowy jak sama nazwa wskazuje – płacisz liniowo – zawsze taką samą stawkę podatkową – bez względu na dochód.

Podatek liniowy – jak go policzyć?

Kolejny raz przypomnę czym jest dochód.  Dochód to jest to ile zostaje Ci po odliczeniu kosztów. Załóżmy zajmujesz się fotografią – Twój klient zapłacił Ci 1000 zł za sesję – to jest Twój przychód. Musisz zapłacić drukarni za wywołanie zdjęć 70 zł, musisz też kupić nowe gadżety do sesji za 100 zł i wynająć studio za 200 zł, więc ponosisz koszty, które wyniosły 370 zł. Zatem dochód jest różnicą między przychodem, a kosztami, czyli „na czysto” zarobisz 630 zł. Dla porządku:

PRZYCHÓD – KOSZTY = DOCHÓD

I właśnie dochód jest podstawą od której liczymy podatek liniowy – 19%.

Jeśli zdecydujesz się na “liniówkę” – musisz prowadzić ewidencję przychodów i kosztów, żeby wiedzieć ile tego dochodu jest, a więc musisz prowadzić rachunkowość za pomocą księgi przychodów i rozchodów (KPiR).

Oprócz tego, że płacisz 19% podatku od dochodu, musisz opłacić również składkę zdrowotną, która wynosi 4,9%. Tu również podstawą do obliczenia kwoty, którą trzeba przelać do ZUS jest dochód.

Kiedy podatek liniowy się nie opłaca?

I w zasadzie wszelkie preferencje w przypadku podatku liniowego się kończą, ponieważ jeśli zdecydujesz się na tą formę opodatkowania:

  • nie rozliczysz się wspólnie z małżonkiem
  • nie skorzystasz z ulgi na dziecko – nie skorzystasz też z wielu ulg, które przysługują na skali podatkowej
  • nie odliczysz kwoty wolnej od podatku – po prostu jej tutaj nie ma

Możesz za to obniżyć podatek do zapłaty po przez koszty w firmie. Im większe koszty, tym mniejszy dochód , tym mniejszy podatek i składka zdrowotna do zapłaty.

Kiedy warto zdecydować się na podatek liniowy?

Problemu z wyborem podatku liniowego nie będą mieli osoby, które planują wysokie dochody i jednocześnie mają sporo kosztów. Przed wyborem tej formy opodatkowania upewnij się:

  • czy Twoje dochody przekroczą 120 tys. zł? Jeśli nie – rozważ również skalę podatkową
  • czy Twoja firma będzie generowała koszty? Jeśli nie – rozważ również ryczałt
  • czy mimo braku kwoty wolnej od podatku (30 tys. zł na skali podatkowej) nadal podatek liniowy jest dla Twojej firmy atrakcyjną formą opodatkowania?
  • czy wspólne rozliczenie z małżonkiem nie będzie korzystniejsze? Jeśli tak – rozważ skalę podatkową
Scroll to Top