Jak zapłacić niższy podatek na koniec roku?

Koniec roku – to również czas podsumowań finansowych. Pamiętaj o tym, że podatek dochodowy trzeba płacić co miesiąc w postaci zaliczek na podatek dochodowy. Często spotykam się z błędnym rozumieniem przedsiębiorców, że podatek wystarczy zapłacić raz do roku przy rozliczeniu rocznym. Takie działanie jest niezgodne z prawem. Jeśli płacisz zaliczki na podatek dochodowy regularnie nie zaskoczy Cię rozliczenie roczne. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet pod koniec roku możesz spróbować obniżyć podatek należny Państwu. Jak? tego dowiesz się z poniższego artykułu. Życzę Ci miłej lektury.

Pomysł 1. Obniż ceny swoich towarów – zrób wyprzedaż

Jest to temat, który trudno zrozumieć przedsiębiorcom. W jaki sposób ilość towaru (a co za tym idzie wartość remanentu) wpływa na wysokość podatku dochodowego. Jeśli jesteś na książce przychodów i rozchodów pod koniec roku masz obowiązek sporządzić spis z natury. Remanent robimy po to, aby określić ile towaru mamy na stanie magazynowym.

Jeśli na koniec roku masz więcej towaru (lub jego wartość jest wyższa) niż na początku roku – zwiększy się Twój podatek dochodowy do zapłaty.

JAK OBNIŻYĆ PODATEK NA KONIEC ROKU JAK ZAPŁACIĆ NIŻSZY PODATEK ZRÓB WIGILIĘ FIRMOWĄ I OBNIŻ PODATEK. USZKA W KOSZTACH FIRMY, SERNIK W KOSZTACH FIRMY, MAKOWIEC W KSOZTACH FIRMY. GARAZ FINANSOWY ANNA BOŻĘKA

Analogicznie – jeśli na koniec roku masz mniej towaru (lub jego wartość jest niższa) niż na początku roku – obniży się podatek dochodowy do zapłaty. Żeby to zrozumieć wyobraź sobie, że Twoja firma zajmuje się sprzedażą ubrań. W styczniu Twój remanent wynosi 0,00 zł, ponieważ dopiero startujesz z biznesem. Pod koniec roku remanent wynosi 50 tys. zł. W całym roku Twoja firma miała przychodu 100 tys. zł i poniosła kosztów 80 tys. zł, czyli dochód wynosi 20 tys. zł. Ten dochód należy powiększyć o wartość dodatniego remanentu. Pamiętaj, że wyprzedaż o też broń obusieczna, ponieważ wyprzedając towar co prawda zmniejszysz stan magazynowy, ale jednocześnie zwiększysz dochód o marżę narzuconą na towar.

Pomysł 2 – Wyremontuj biuro

Prowadzenie stacjonarnego biura jest wydatkiem samym w sobie przez cały rok, ale szczególnie pod koniec roku może okazać się bardzo przydatnym kosztem. Koszty poniesione na robociznę, farby, podłogi, parapety, drzwi czy też dekorację – są kosztami uzyskania przychodu dla przedsiębiorców, którzy przyjmują swoich klientów w biurze. Każdy remont będzie źródłem niższego podatku. W koszty prowadzonej firmy możesz wrzucić też ozdoby świąteczne – choinkę, bombki, dekoracje świąteczną. Pamiętaj, żeby przy zakupach poprosić sprzedawcę o fakturę lub podać NIP przy paragonie.

JAK OBNIŻYĆ PODATEK NA KONIEC ROKU, JAK ZAPŁACIĆ NIŻSZY PODATEK, WYREMONTUJ BIURO, FARBT, KLEJE, ROBOCIZNA, PODŁOGA W KOSZTACH FIRMY, REMONT W KOSZTACH FIRMY, REMONT MIESZKNAIA W KOSZTACH FIRMY. GARAZ FINANSOWY ANNA BOZĘKA

Pomysł 3 – Kup sobie auto w leasingu pod choinkę

O tym tricku na pewno słyszałeś/aś nie raz! Tylko o co chodzi z leasingiem – dlaczego leasing a nie po prostu zakup za gotówkę, albo zakup w kredycie? Otóż konstrukcja leasingu – szczególnie tego operacyjnego pozwala na obniżenie podatku. Jak to działa? Kupując auto za gotówkę lub w kredycie Twoja firma staje się właścicielem samochodu. A to oznacza, że Twoja firma zyskuje prawo do odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że co miesiąc ponosisz stałe koszty związane z zużyciem pojazdu i tak przez kilkadziesiąt miesięcy aż auto całkowicie się zamortyzuje. W takiej sytuacji nie możesz całej wartości samochodu wrzucić od razu w koszty prowadzonej firmy. Zatem korzyść podatkową odczujesz w czasie.

Kupując auto w leasingu operacyjnym całą wartość wkładu własnego możesz jednorazowo wrzucić w koszt prowadzonej firmy i do tego całą ratę kapitałowo-odsetkową. Wkład własny może wynosić nawet 45% wartości samochodu. Korzyść podatkowa będzie zatem odczuwana od razu, bo od razu wpłynie na mniejszy podatek do zapłaty. Pamiętaj, że istnieją ograniczenia – jeśli kupisz samochód o wartości powyżej 130 tys. zł, to możesz w koszty prowadzonej działalności zaliczać wydatki wyłącznie do wartości 130 tys. zł. Dotyczy to też opłat wstępnych – w takiej sytuacji trzeba policzyć proporcję.

LEASING W OSZTACH FIRMY - JAK ZOOPTYMALIZOWAĆ PODATKOWO FIRMĘ, JAK PŁACIĆ NIŻSZE PODATKI, JAK OBNIŻYĆ PODATEK POD KONIEC ROKU. CZEMU WARTO WZIĄĆLAISNG ZAMIST KREDYTU, CZEMU WARTO WZIĄĆ LEASING ZAMISST KUPIĆ AUTO ZA GOTÓWKĘ.

Pomysł 4 – Zrób wigilię – oczywiście firmową

Zatrudniasz pracowników? Tak jak w przypadku biura stacjonarnego – pracownik jest świetnym narzędziem do legalnej optymalizacji podatków w firmie. Dlaczego? Jeśli zatrudniasz nawet jednego pracownika, to w ciągu roku możesz ponosić wiele kosztów związanych z jego utrzymaniem . Na przykład – kawę, herbatę, wodę, środki ochrony osobistej, środki do dezynfekcji, a także owoce, warzywa, orzechy, słodycze. Na koniec roku z okazji zbliżających się świąt możesz urządzić wigilię firmową, która nie tylko pozytywnie wpłynie na atmosferę w pracy, ale też zmniejszy Twoje zobowiązanie wobec Urzędu Skarbowego. Ze spokojną głową w koszty firmy możesz zaliczyć barszcz czerwony, uszka, ziemniaki, sernik, ciasta i inne smakołyki, które znajdą się na wigilijnym stole. Pamiętaj, że jeśli postanowisz wesprzeć swoich pracowników bonami świątecznymi,prezentami dla ich dzieci czy dodatkową premią – aby móc zaliczyć ten wydatek w koszty firmy – musi on zostać wcześniej opodatkowany – ponieważ zwiększa się podstawa wynagrodzenia dla pracownika.

JAK OBNIŻYĆ PODATEK NA KONIEC ROKU, JAK ZAPŁACIĆ NIŻSZY PODATEK, WYREMONTUJ BIURO, FARBT, KLEJE, ROBOCIZNA, PODŁOGA W KOSZTACH FIRMY, REMONT W KOSZTACH FIRMY, REMONT MIESZKNAIA W KOSZTACH FIRMY. GARAZ FINANSOWY ANNA BOZĘKA

Pomysł 4 – Kuszą Cię wyprzedaże? To dobry moment na zakup

Jeśli chcesz obniżyć podatek na koniec roku to wybierz się na zakupy. Jest kilka powodów. Po pierwsze wyprzedaże – być może trafisz niższą cenę. Po drugie do 10 tys. zł przedmiot nie jest środkiem trwałym, a to oznacza, że w całości możesz go wrzucić w koszt prowadzonej firmy. Jeśli odwlekasz zakup nowego biurka, komputera, telefonu to koniec roku jest lepszym momentem niż jego początek. Jeśli koszt urządzania lub maszyny, który pozwala Ci na sprawne funkcjonowanie firmy – przekracza kwotę 10 tys. zł – zdecyduj się na leasing operacyjny z wysokim wkładem własnym. Pamiętaj, że wszelkie wydatki, które ponosisz muszą być związane z przychodem, który uzyskujesz w firmie. W razie kontroli musisz udowodnić, że poniesiony wydatek pomógł Ci w uzyskaniu przychodu.

JAK OBNIŻYĆ PODATEK NA KONIEC ROKU, JAK ZAPŁACIĆ NIŻSZY PODATEK, nowy iphone, nowy kputer w kosztach firmy, najlepiej obniżyć podatek przez zakup - do 10 tys, zł przedmiot nie jest środkiem trwałym. anna bożętka garaż finansowy

Pomysł 5 – Pomagając innym – pomagasz też sobie – oddaj krew lub wesprzyj organizację

Tak, tak – oddając krew możesz zyskać nie tylko satysfakcję z niesionej pomocy, ale też ulgę podatkową. Maksymalnie do 6% Twojego dochodu – tyle może wynieść ulga podatkowa za oddanie krwi. Oblicza się ją na podstawie zaświadczenia o ilości oddanej kwi i innych jej składników. Podobnie rzecz się ma z niesiem pomocy poprzez organizacje pożytku publicznego czy też wsparcie organizacji kościelnych. Pamiętaj, że wybierając te rozwiązania – nie obniżysz podatku poprzez poniesienie kosztów, ale w momencie rozliczenia zeznania podatkowego – czyli dopiero na deklaracji PIT.

JAK OBNIŻYĆ PODATEK NA KONIEC ROKU, JAK ZAPŁACIĆ NIŻSZY PODATEK, ODDAJ KREW - DOSTANIESZ BONUS ZA ODDANIE KRWI I OSOCZA pogaj sobie i innym - garaz finnaoswy anna bożętka.PNG

Zagadnienie związane z podatkami mogą wydawać się trudne w szczególności jeśli jesteś na początku swojej drogi w biznesie. Jeśli potrzebujesz konsultacji biznesowych, umów się na nią – tutaj. Nie jestem doradcą podatkowy, więc nie wskażę Ci jednoznacznie co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Pomogę Ci natomiast przeanalizować różne możliwości i nakreślę – jakie plusy i minusy wiążą się z określonym wyborem. Możesz skonsultować się ze mną w sprawie działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej. Na luzie i bez stresu, prostym językiem postaram Ci się wszystko wytłumaczyć 😊.

Jeśli szukasz księgowego, to zapraszam Cię do biura rachunkowego Księgowość Ruczaj, które prowadzimy z mężem w Krakowie. Wpadnij do nas na stronę, żeby dowiedzieć się więcej lub po prostu do nas zadzwoń 😊.

Poniżej kalkulator

Scroll to Top