Działalność nierejestrowana – jak nie przekroczyć limitu przychodu

JAK NIE STRACIĆ PRAWA DO DZIAŁANOŚCI NIERJESTROWANEJ, LIMIT PRZYCHODU, ZARABIANIE BEZ FIRMY działalność nierjestrowana

Dziś będzie o tym jak uniknąć wpadki i stracić możliwość prowadzenia działalności nierejestrowanej. A dokładniej będzie o tym czym jest przychód i jak należy go prawidłowo rozumieć. Działalność nierejestrowana może być prowadzona, gdy w żadnym miesiącu nie przekroczysz 75 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Żeby sprawdzić, czy kwota miesięcznego przychodu mieści się w tym limicie, musisz wziąć pod uwagę otrzymane oraz należne kwoty ze sprzedaży towarów bądź usług.

Jak rozumieć przychód w działalności nierejestrowanej?

Przychód to nie tylko pieniądze, które otrzymasz od klienta w gotówce lub przelewem za sprzedane produkty czy usługi. Takie kwoty nazywamy kwotami otrzymanymi, czyli jak sama nazwa wskazuje – klient kupił, zapłacił, a Ty “trzymasz pieniądze w ręce”. Kwotami otrzymanymi są również zaliczki, na przykład za przed sprzedaż.

Ale są jeszcze kwoty należne. I znów – nazwa podpowiada, że są to pieniądze, które Ci się “należą” za sprzedaż, ale nie masz ich jeszcze fizycznie u siebie, bo klient jeszcze nie zapłacił. Może się tak wydarzyć, gdy klient złożył już zamówienie na Twój produkt/usługę z obowiązkiem zapłaty lub z odroczonym terminem płatności.

Pamiętaj, że przychód, a co za tym idzie – obowiązek podatkowy – powstaje w chwili sprzedaży, a nie w chwili otrzymania zapłaty.

Do przychodu nie zaliczasz wartości towarów, które zostały ci zwrócone oraz udzielonych bonifikat i skont . Są to na przykład obniżki za uregulowanie płatności przed terminem.

Do ustalania przychodu będzie ci służyć ewidencja sprzedaży. Więcej na temat ewidencji sprzedaży w działalności nierejestrowanej przeczytasz w osobnym wpisie – tutaj.

Działalność nierejestrowana, a przekroczenie limitu przychodu

Pamiętaj! Jeśli przekroczysz miesięczny limit przychodu, twoja działalność zostanie uznana za działalność gospodarczą. Dlatego uważaj na limity przychodów. Jeśli jesteś blisko przekroczenia limitu, to weryfikuj na bieżąco ilość zamówień. Może wydarzyć się sytuacja, w której kończy się miesiąc, jesteś blisko przekroczenia limitu przychodu i wpada zamówienie. Klient kupuje Twój produkt i za niego płaci. Kwota zakupy przekracza twój limit przychodu, a pieniądze otrzymujesz w kolejnym miesiącu. I w ten sposób tracisz prawo do prowadzenia działalności nierejestrowanej. Tak jak pisałam wyżej – to nie moment zapłaty jest momentem powstania obowiązku podatkowego, czyli momentem powstania przychodu, a moment zakupu/zamówienia.

Od momentu przekroczenia limitu przychodu, masz 7 dni na zarejestrowanie działalności gospodarczej w CEIDG. Jeśli szukasz informacji na temat działalności gospodarczej – zerknij tutaj. Możesz też od razu skontaktować się ze mną i skonsultować swój problem.

Jeśli potrzebujesz oferty biura rachunkowego – zapraszam Cię do biura, które prowadzę wspólnie z mężem. Biuro Rachunkowe Księgowość Ruczaj

Scroll to Top