Prostym językiem o VACIE

O CO CHODZI Z VATEM?

Oj..Tak zacznę ten wpis, ponieważ nasz system podatkowy jest dość zawikłany I dochodzi jeszcze VAT. I tutaj wielu przedsiębiorców zaczyna się gubić. Co to jest VAT i na czym on polega? W tym artykule postaram się prostym językiem, najprościej jak to jest tylko możliwe – wyjaśnić Ci o co z VATEM chodzi.

Zacznijmy od tego, że VAT to nie jest podatek dochodowy.

Podatek dochodowy płacisz w zależności od tego jaką formę opodatkowania wybierzesz. Może to być (skala podatkowa (12%, 32%), liniówka (19%) i ryczałt (stawka zależna od branży). VAT natomiast jest to coś w rodzaju prowizji dla Państwa od każdego sprzedanego produktu lub usługi. I z taką analogią spróbujmy iść dalej.

Firmy, które muszą być VAT-owcami od pierwszego dnia działalności

Są branże, które obligatoryjnie muszą do swoich produktów lub usług doliczać VAT – czyli właśnie tą prowizję dla Państwa. Jeśli na przykład jesteś prawnikiem, jubilerem lub doradzasz – Twoja firma obligatoryjnie musi rozliczać się z tego podatku. Tak samo jeśli handlujesz komputerami w sieci, perfumami, częściami samochodowymi – również po zarejestrowaniu firmy musisz zgłosić się do VAT-u. Mówimy wtedy, że Twoja firma staje się czynnym podatnikiem.

Firmy, które muszą być VAT-owcami jeśli przekroczą 200 tys. zł sprzedaży

Tak naprawdę jest niewiele firm, które obligatoryjnie od pierwszego dnia działalności muszą płacić VAT. Pozostałe firmy do 200 tys. zł rocznie nie muszą go płacić (czyli korzystają ze zwolnienia podmiotowego, bo dany podmiot nie przekroczył tego limitu). A jeśli firma przekroczy limit 200 tys. zł rocznie – od każdego sprzedanego produktu lub usługi trzeba zacząć odprowadzać do Państwa prowizję. Czyli znów – firma stanie się czynnym podatnikiem VAT.

Usługi i produkty, które nigdy na VACIE nie będą

Ustawodawca wymyślił sobie, że są też produkty i usługi, od których NIGDY nie będzie pobierał prowizji za sprzedaż. Bez względu na to czy przekroczą limit 200 tys. zł czy nie. Na przykład usługi edukacyjne czy finansowe. Mówimy wtedy o zwolnieniu przedmiotowym, ponieważ PRZEDMIOT działalności jest zwolniony, a nie firma-PODMIOT. Chodzi o to, że możesz sprzedawać ebooki i jednocześnie prowadzić szkolenia – prowadzisz tak zwaną sprzedaż mieszaną. Wówczas sprzedając ebooki możesz korzystać ze zwolnienia do 200 tys. zł rocznie na swoją firmę (na swój podmiot), ale usługi szkoleniowe będą całkowicie zwolnione z podatku od towaru i usług– czyli skorzystasz ze zwolnienia przedmiotowego.

Firmy, które nie muszą, ale chcą być na VACIE

Są firmy, które chcą być na Vacie, ponieważ im się to opłaca. I tutaj mamy do czynienia z sytuacją, gdy firma:

  • nie jest na liście branż, które muszą obligatoryjnie podatek od towarów i usług (na przykład prawnicy),
  • nie przekroczyła limitu sprzedaży – 200 tys. zł rocznie,
  • nie sprzedaje produktów lub usług, które są zwolnione z VAT-u (np. edukacja)

Jednocześnie chce zarejestrować się do VAT-u. Możesz się zatem zgłosić wysyłając do Urzędu wniosek. Zgłoszenie opłaca się to szczególnie firmom, które sprzedają produkty lub usługi z obniżoną stawką (8%) – na przykład lokal mieszkalny, ale ponoszą koszty o stawce 23%. W takiej sytuacji powstaje więcej VAT-u naliczonego, czyli tego, który zapłaciliśmy ponosząc koszty w firmie, niż VAT-u należnego, czyli tego, który powinien odprowadzić przedsiębiorca do Urzędu od sprzedaży.

Na czym polega VAT?

VAT polega na tym, że przedsiębiorca sprzedaje produkty i usługi do których dolicza VAT (czyli taką prowizję dla Państwa – 23%). Jednocześnie ponosi koszty, które również mają w sobie VAT. Tu panuje prosta zasada – jeśli kupisz więcej niż sprzedajesz, to masz nadwyżkę VAT-u. W uproszczeniu – Urząd jest Ci dłużny VAT. Jeśli sprzedasz więcej niż kupiłeś/aś to musisz zapłacić tę różnicę do Urzędu (zapłacić Państwu należną prowizję od sprzedaży) 😊.

‼️ Bez względu na formę opodatkowania – czyli bez względu na to czy jesteś na ryczałcie, na liniówce czy na skali – możesz być VAT-owcem.‼️

W każdym przypadku musisz prowadzić ewidencję przychodów i kosztów do VAT-u. Zmierzam do tego, że jeśli jesteś na ryczałcie i nie zbierasz faktur, aby obniżyć podatek dochodowy, ale jednocześnie jesteś na VACIE – to faktury kosztowe będą potrzebne do ustalenia ile tego podatku trzeba zapłacić do Urzędu.

Zagadnienie związane z podatkami mogą wydawać się trudne w szczególności jeśli jesteś na początku swojej drogi w biznesie. Jeśli potrzebujesz konsultacji biznesowych, umów się na nią – tutaj. Nie jestem doradcą podatkowy, więc nie wskażę Ci jednoznacznie co jest dla Ciebie najkorzystniejsze. Pomogę Ci natomiast przeanalizować różne możliwości i nakreślę – jakie plusy i minusy wiążą się z określonym wyborem. Możesz skonsultować się ze mną w sprawie działalności gospodarczej lub działalności nierejestrowanej. Na luzie i bez stresu, prostym językiem postaram Ci się wszystko wytłumaczyć 😊.

Jeśli szukasz księgowego, to zapraszam Cię do biura rachunkowego Księgowość Ruczaj, które prowadzimy z mężem w Krakowie. Wpadnij do nas na stronę, żeby dowiedzieć się więcej lub po prostu do nas zadzwoń 😊.

Scroll to Top