Co możesz sprzedawać prowadząc działalność nierejestrowaną?

POMYSŁ NA DZIAŁALANOŚĆ NIEREJESTROWANĄ, CO MOŻNA SPRZEDAWAĆ PROWADZĄĆ DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANĄ, USŁUGI, A DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA, BLOG FINANSOWY, ANNA BOŻĘTKA

Czasem jest tak, że trzeba dorobić do pensji. Szczególnie kiedy inflacja i raty kredytowe są wysokie. Działalność nierejestrowana jest bardzo dobrym wyborem w takiej sytuacji. Jest też świetna, gdy myślisz o swojej firmie. Niestety działalność nierejestrowana w niektórych sytuacjach sprawdza się doskonale, a w innych z uwagi na przepisy – już nie. Z tego artykułu dowiesz się kiedy można prowadzić działalność nierejestrowaną.

Po co komu działalność nierejestrowana?

Początkowo ideą działalności nierejestrowanej było to, aby można było sprzedawać przysłowiowe “jajka na bazarze”. Działalność nierejestrowana była po to, aby dla bardzo niewielkiego zysku nie trzeba było od razu rejestrować swojej firmy, ale żeby być też fair wobec Państwa i rozliczyć się z tych zysków.

Ale działalność nierejestrowana dała też pewną furtkę do prowadzenia legalnego biznesu bez rejestracji firmy w Urzędzie. W dalszym ciągu działalność nierejestrowana jest bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku drobnego handlu detalicznego. Czyli jeśli czymś handlujesz to w większości przypadków możesz prowadzić działalność nierejestrowaną. Problem pojawia się w momencie kiedy chcesz świadczyć usługi, ale do tego jeszcze dojdziemy. Z działalności nierejestrowanej nie możesz skorzystać natomiast jeśli chcesz sprzedawać alkohol, ponieważ na sprzedaż alkoholu trzeba mieć koncesję.

Co możesz sprzedawać prowadząc działalność nierejestrowaną?

Poza alkoholem, prowadząc działalność nierejestrowaną możesz sprzedawać:

  • używane rzeczy na Vinted, OLX czy Allegro
  • ebooki, książki lub audiobooki
  • zabawki, książeczki dla dzieci, artykuły dziecięce
  • kursy, tutoriale
  • gotową grafikę lub gotowe pliki muzyczne
  • aplikacje i programy komputerowe
  • ręcznie robioną biżuterię lub inne przedmioty typu “handmade”, na przykład własnoręcznie robione świece
  • przedmioty z “drugiej ręki”
  • herbaty, kawy, słodycze, kwiaty, upominki, zaproszenia
  • buty, ubrania, torebki, bieliznę, rajstopy etc.

Tak na prawdę bez firmy możesz sprzedawać stacjonarnie i online wszystko co nie wymaga koncesji, ale musisz pamiętać o limitach przychodu z tej sprzedaży i o limitach do kasy fiskalnej. O czym piszę w osobnych artykułach.

Działalność nierejestrowana – nie – dla usług

Problem w przypadku działalności nierejestrowanej pojawia się w sytuacji, gdy chcesz świadczyć usługi. Na przykład jeśli pracujesz w salonie kosmetycznym i po godzinach chcesz robić paznokcie to pojawiają się schody. Każdy Twój klient musiałby zgłosić Cię jako zleceniobiorcę i z tytułu umowy zlecenie odprowadzić ZUS. Jest to kruczek prawny, który uniemożliwia dorabianie sobie bez firmy osobom, które na przykład chcą prowadzić konsultacje, zajęcia muzyczne, językowe, udzielać korepetycji, tłumaczyć dokumenty, dorywczo sprzątać, gotować czy naprawiać samochody. Wszystkie te czynności są usługami, a one zgodnie z przepisami muszą być traktowane jako świadczenie pracy.

Jeśli potrzebujesz konsultacji biznesowych w sprawie działalności nierejestrowanej, umów się na nią – tutaj. Pomogę Ci poukładać wiedzę. Krok po kroku wytłumaczę Ci na czym ona polega i jakie masz obowiązki. A co najważniejsze odpowiem na wszystkie Twoje pytania. Jeśli chcesz od razu otworzyć dizałalnosć gospodarczą – to również zapraszam Cię na konsultacje. Na luzie i bez stresu, prostym językiem postaram Ci się wszystko wytłumaczyć 😊.

Jeśli szukasz księgowego, to zapraszam Cię do biura rachunkowego Księgowość Ruczaj, które prowadzimy z mężem w Krakowie. Wpadnij do nas na stronę, żeby dowiedzieć się więcej lub po prostu do nas zadzwoń 😊.

Scroll to Top