Działalność nierejestrowana – kiedy trzeba kupić kasę fiskalną?

kasa fisklana a działalność nierejesrowana. kiedy trzeba mieć kasę fisklaną prowadząc działalnoość nierejetsrowaną konsultacje online w sprawie działalności nierejetsrowanej

Działalność nierejestrowana – myślisz o jej prowadzeniu lub już ją prowadzisz? To mam dwie informacje. Dobrą i złą. Zacznijmy od tej dobrej. Dobra jest taka, że od lipca 2023 r. wzrósł miesięczny limit przychodu dla działalności nierejestrowanej. Będzie on wynosił aż 75% minimalnego wynagrodzenia w gospodarce, czyli 2700 zł miesięcznie. Bez wątpienia jest to super informacja. Z drugiej zaś strony od wielu lat – limit obrotu, który zwalnia przedsiębiorcę z posiadania kasy fiskalnej – nie wzrósł i wynosi 20 tys. zł rocznie. I tu pojawia się pewne ryzyko, że prowadząc działalność nierejestrowaną będziesz musiał/a zakupić kasę fiskalną. Z tego artykułu dowiesz się kiedy musisz mieć kasę fiskalną prowadząc działalność nierejestrowaną.

Kiedy nie musisz mieć kasy fiskalne prowadząc działalność nierejestrowaną?

Jest kilka sytuacji, w których nie musisz mieć kasy fiskalnej jeśli prowadzisz dizałalność nierejestrowaną. Takie same zasady dotyczą zresztą działalności gospodarczej.

Nie musisz mieć kasy fiskalnej, jeśli

 1. Sprzedajesz produkty do firm – zamiast paragonów posługujesz się fakturami lub
 2. Jeśli 100% zapłaty za sprzedane produkty od osób fizycznych ląduje na Twoim koncie bankowym – czyli jeśli wszyscy klienci płacą Ci przelewem lub blikiem
 3. Jeśli sprzedajesz do osób fizycznych i przyjmujesz gotówkę, a Twój obrót nie przekracza 20 tys. zł rocznie.

Działalność nierejestrowana a limit 20 tys. zł do kasy fiskalnej

I tu pojawia się kruczek, który może Cię zaskoczyć jeśli prowadzisz działalność nierejestrowaną. Musisz pamiętać o tym, że limit 20 tys. zł rocznie należy obliczać proporcjonalnie do liczby dni pozostałych w danym roku. Jeśli rozpoczniesz prowadzenie firmy w lipcu, to limit zwolnienia z kasy fiskalnej wyniesie 10 tys. zł. Zauważ też, że od lipca do końca roku możesz wygenerować nawet 16 tys. zł przychodu prowadząc działalność nierejestrowaną. A to oznacza, że bardzo łatwo przekroczyć limit przychodu zwalniający z posiadania kasy fiskalnej.

Limit przychody ze sprzedaży do kasy fiskalnej obliczysz korzystając ze wzoru: 20.000 ZŁ / 365 DNI x LICZBA DNI PROWADZENIA SPRZEDAŻY

Działalność nierejestrowana a obowiązek posiadania kasy fiskalnej

💡I tu znów – nie ma znaczenia czy prowadzisz działalność nierejestrowaną czy działalność gospodarczą. Kasa fiskalna będzie ci potrzebna jeśli sprzedajesz między innymi👇:

 • gaz płynny,
 • części do silników spalinowych, nadwozia do pojazdów silnikowych,
 • sprzęt radiowy, telewizyjny i telekomunikacyjny📞📱📺,
 • perfumy i wody toaletowe

lub jeśli świadczysz usługi:

 • przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami🚕,
 • naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów,
 • doradztwa podatkowego,
 • fryzjerskie 💇‍♀️
 • kosmetyczne i kosmetologiczne 💄
 • lub jeśli świadczysz usługi przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo

Nie ma znaczenia jaki obrót wygenerujesz – musisz mieć kasę fiskalną.

Pamiętaj, że w przypadku usług – Twój klient musi zgłosić Cię do ZUS-u jako zleceniobiorcę, więc działalność nierejestrowana przestaje mieć sens.

Jeśli potrzebujesz konsultacji biznesowych w sprawie działalności nierejestrowanej, umów się na nią – tutaj. Pomogę Ci poukładać wiedzę. Krok po kroku wytłumaczę Ci na czym ona polega i jakie masz obowiązki. A co najważniejsze odpowiem na wszystkie Twoje pytania. Jeśli chcesz od razu otworzyć działalność gospodarczą – to również zapraszam Cię na konsultacje. Na luzie i bez stresu, prostym językiem postaram Ci się wszystko wytłumaczyć 😊.

Jeśli szukasz księgowego, to zapraszam Cię do biura rachunkowego Księgowość Ruczaj, które prowadzimy z mężem w Krakowie. Wpadnij do nas na stronę, żeby dowiedzieć się więcej lub po prostu do nas zadzwoń 😊.

Scroll to Top