Jak wybrać PKD firmy?

PKD - A VAT I KASA FISKLANA JAK WYBRAĆ PRAWIDŁOWE PKD? BLOG FINANSOWY, KONSULTACJE, DOFINANSOWANIA

PKD brzmi obco? Jest to skrót. Nie ma sensu go rozwijać, bo rozwinięcie nadal nie mówi za wiele. Musisz wiedzieć, że PKD to klasyfikacja – czyli uporządkowany katalog branż działalności gospodarczej. Jeśli prowadzisz firmę – musisz określić czym będzie się ona zajmowała, a więc wybrać kod, który najtrafniej określi to co oferujesz klientom.

Na przykład jeśli chcesz robić meble na wymiar, to możesz wybrać szerokie PKD „produkcja pozostałych mebli – 31.09.Z”, a jeśli specjalizujesz się w konkretnej produkcji mebli, to możesz wybrać na przykład „produkcja mebli biurowych i sklepowych – 31.01.Z” lub „produkcja mebli kuchennych – 31.02.Z”. Każdy dział jest opisany, więc po przeczytaniu opisu można się zorientować, czy ten kod pasuje do naszej firmy czy nie.

PKD wiodące i pomocnicze

PKD główne (inaczej wiodące) jest to najważniejsze, czyli to, co oddaje najtrafniej charakter Twojej firmy. Główne PKD może być tylko jedno, dlatego trzeba się nad nim zastanowić. PKD pomocnicze, to takie, które wskazuje na to czym dodatkowo zajmuje się Twoja firma i możesz wybrać nieograniczoną ilość.

Na przykład jeśli prowadzę biuro rachunkowe, to moim głównym kodem będzie „dzialalność rachunkowo-księgowa”. Jeśli natomiast prowadzimy dodatkowo szkolenia, to dodatkowym PKD będzie „Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane – 85.59.Z”.

PKD a kasa fiskalna i VAT

To co wybierzesz jako główne PKD ma znaczenie. Niektóre branże muszą mieć kasę fiskalną, a niektóre muszą zostać VAT-owcem.

Na przykład jeśli działasz w branży beauty i załóżmy robisz paznokcie, to Twoim głównym kodem będzie „Fryzjerstwo i pozostałe zabiegi kosmetyczne. PKD 96.02 Z, oznacza, że od początku działalności musisz mieć kasę fiskalną. Tak samo jeśli świadczysz usługi prawnicze („Działalność prawnicza – 69.10 Z”)

Jeśli doradzasz („Pozostałe doradztwo w zakresie (..) – 70.22 Z”) to musisz od razu „wejść na VAT”. Jeśli sprzedajesz sprzęt gospodarstwa domowego (pralki, suszarki, zmywarki, ekspresy do kawy etc.) to również Twoja firma będzie musiała obligatoryjnie zarejestrować się do VAT-u.

Dla jasności – to nie sam kod decyduje o tym czy musi być VAT lub czy kasa fiskalna. Decyduje o tym – czym faktycznie firma się zajmuje, a to z kolei powinno być odzwierciedlone w głównym PKD.

Jak znaleźć odpowiedni kod?

W wyszukiwarce kodów podczas rejestracji firmy wpisz słowo klucozwe lub jego początek. Na przykład „mebl” – pojawią się kody związane z produkcją mebli. Jeśli wpiszesz „wykończ” – pojawi się kod związany z wykończeniem wnętrz lub „programow” – pojawi się kod związany z programowaniem.

Do zobaczenia 😍

Scroll to Top