Nie musisz prowadzić firmy, żeby zacząć zarabiać poza umową o pracę czy zleceniem. Działalność nierejestrowana jak sama nazwa wskazuje – nie podlega rejestracji. Nie musisz jej więc nigdzie zgłaszać. Jeśli dojdziesz do wniosku, że jest to świetny czas na rozpoczęcie jej prowadzenia, to po prostu zaczynasz ją prowadzić. Nie powiadamiaj o tym żadnego urzędu. Sprawdź czy ta forma prowadzenia biznesu jest dla Ciebie:
Działalność nierejestrowana to czas na popełnianie błędów
Działalność nierejestrowana jest też świetnym sposobem na przetestowanie pomysłu na własną firmę. Nie musisz od razu rzucać etatu i zakładać działalności gospodarczej. Możesz równolegle pracować na etacie lub na umowie zlecenie i rozwijać biznes bez ponoszenia dużego ryzyka. Co więcej prowadząc działalność nierejestrowaną uczysz się prowadzić firmę, a to niezwykle cenne doświadczenie przyda Ci się kiedy otworzysz już działalność gospodarczą. Przez ten czas poznasz potrzeby swoich klientów, ułożysz sobie w głowie biznesplan i będzie Ci łatwiej potem wystartować. Kiedy już prowadzisz firmę – brakuje przestrzeni na popełnianie błędów. Prowadząc działalność nierejestrowaną możesz testować różne rozwiązania. Odrzucać te, które się nie sprawdziły i wdrażać w życie te, które dają pieniądze. Wykorzystaj ten czas mądrze.
Działalności nierejestrowanej nie musisz nigdzie rejestrować. Pisałam o tym wcześniej. Nie masz zatem na głowie tych wszystkich formalności, które ma przyszły przedsiębiorca. To też jest dobry czas na to, aby przemyśleć jaką formę opodatkowania wybierzesz, gdy już otworzysz swój własny biznes. Jako właściciel/ka jednoosobowej działalności gospodarczej musisz znać przynajmniej podstawowe przepisy związane z funkcjonowaniem firmy. Prowadząc działalność nierejestrowaną masz czas poczytać je na spokojnie, zapoznać się z nimi, ułożyć listę pytań do swojego biura rachunkowego. Uwierz mi, kiedy klienci zaczną walić drzwiami i oknami będzie to ostatnia rzecz, o której pomyślisz.
Nie ma też limitu czasu do którego musisz prowadzić działalność nierejestrowaną. Możesz ją prowadzić tak długo jak zechcesz. Ograniczają Cię jedynie limity przychodów, o których piszę tutaj na blogu. Jeśli je przekroczysz – musisz w ciągu 7 dni
Mniej formalności przy działalności nierejestrowanej, to więcej pieniędzy
Kolejną korzyścią jest fakt, że rozliczając się z działalności nierejestrowej płacisz podatek od dochodu wykazanego w zeznaniu rocznym – czyli na PICIE. To dobra informacja, bo znów masz mniej formalności na głowie niż przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Kiedy otwierasz firmę płacisz tak zwane zaliczki na podatek dochodowy. Prowadząc działalność nierejestrowaną nie robisz tego. Rozliczasz się z zysku dopiero po zakończeniu roku. A to z kolei oznacza, że nie musisz wynajmować biura rachunkowego i płacić co miesiąc abonamentu księgowego. Nie oznacza to, że masz wolną rękę i nie musisz prowadzić żadnej ewidencji. Masz obowiązek ewidencjonować swoje przychody, ale jest to o niebo łatwiejsze niż rozliczanie się z działalności gospodarczej.
Niewątpliwie największą zaletą działalności nierejestrowanej jest to, że nie trzeba płacić ZUS-u, więc jest to ogromna oszczędność dla osób, które zaczynają swoją przygodę z biznesem 💰. Na początku liczy się każdy grosz, każda złotówka, dlatego masz z głowy jeden wydatek. Za zaoszczędzone pieniądze możesz na spokojnie zrobić reklamę w sieci czy lepiej wyposażyć swoją działalność.
W przypadku działalności nierejestrowanej nie musisz mieć tytułu prawnego do nieruchomości, co jest obowiązkiem w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.
Nie musisz też nazywać działalności nierejestrowanej. Na fakturach wystarczy, że podasz tylko imię i nazwisko.
Jeśli potrzebujesz konsultacji biznesowych w sprawie działalności nierejestrowanej, umów się na nią – tutaj. Pomogę Ci poukładać wiedzę. Krok po kroku wytłumaczę Ci na czym ona polega i jakie masz obowiązki. A co najważniejsze odpowiem na wszystkie Twoje pytania. Jeśli chcesz od razu otworzyć dizałalnosć gospodarczą – to również zapraszam Cię na konsultacje. Na luzie i bez stresu, prostym językiem postaram Ci się wszystko wytłumaczyć 😊.
Jeśli szukasz księgowego, to zapraszam Cię do biura rachunkowego Księgowość Ruczaj, które prowadzimy z mężem w Krakowie. Wpadnij do nas na stronę, żeby dowiedzieć się więcej lub po prostu do nas zadzwoń 😊.