Czy siedziba firmy w mieszkaniu lub w domu to wyższy podatek od nieruchomości? Adres firmowy, a adres domowy

Cześć 😊! Temat powtarza się praktycznie cały czas i ciągle ktoś o to pyta, więc dziś wyjaśniam o co chodzi z tymi firmowymi adresami 😊 Z tego artykułu dowiesz się jaki adres firmy musisz podać przy jej rejestracji i czy zapłacisz większy podatek od nieruchomości podając swój adres domowy. Jak zawsze wyjaśnię Ci to prostym językiem.

Najważniejszy adres firmy

Zaczniemy od najważniejszego – czyli od tego, że w CEIDG musisz podać wyłącznie swój adres do doręczeń. Nie masz żadnego obowiązku, aby podawać adres stałego miejsca wykonywania działalności. Co więcej! Nie musisz podawać wielu adresów firmowych – wystarczy jeden adres do doręczeń. Jest to taki adres firmy, na który chcesz aby przychodziła korespondencja.

Jeśli nie masz adresu do stałego miejsca wykonywania działalności – to go nie podawaj! Zaznacz na wniosku CEIDG „brak stałego miejsca wykonywania działalności”

Dom lub mieszkanie w kosztach firmy

W zasadzie możesz cały dom lub całe mieszkanie przeznaczyć do prowadzenia firmy i jednocześnie całość zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Warunek jest jeden – jeśli ten lokal wykorzystujesz tylko w celach związanych z firmą, a jeśli wykorzystujesz go również dla swoich celów – osobistych – to musisz wskazać jaką część mieszkania/domu przeznaczasz do prowadzenia biznesu. I tylko tą część zaliczysz do kosztów.

Bez tytułu prawnego – ani rusz..

!!! Uwaga, uwaga – jeśli wskazujesz w CEIDG jakikolwiek adres – czy to będzie adres do doręczeń czy adres miejsca prowadzenia działalności etc. – musisz mieć tytuł prawny do tej nieruchomości. Co oznacza nie mniej, ni więcej, że nie możesz podać adresu firmy z czapy! Musisz mieć jeden z tytułów prawnych, czyli:

  • jeśli jesteś właścicielem lub współwłaścicielem –musisz mieć akt notarialny
  • jeśli wynajmujesz lub dzierżawisz lokal – musisz mieć umowę najmu lub dzierżawy
  • a jeśli nie jesteś właścicielem, mieszkasz na przykład u rodziców lub u znajomych – musisz posiadać umowę użyczenia (w tym miejscu pojawia się coś co nazywa „nieodpłatnym udostępnieniem lokalu”. Więcej o tym arcyciekawym zagadnieniu, wkrótce na moim blogu)

Co więcej! Jeśli wynajmujesz lokal i chcesz prowadzić w nim działalność gospodarczą – musisz mieć zgodę właściciela.

Nie musisz przedstawiać tych dokumentów podczas rejestracji firmy w CEIDG. Jeśli Urząd Cię o to poprosi bądź gotowy/a do ich pokazania. Jeśli tego nie zrobisz – Twoja firma może zostać wykreślona z CEIDG. Ale na pewno Urząd poprosi Cię o pokazanie tytułu prawnego do nieruchomości w której prowadzisz firmę w momencie gdy zechcesz zarejestrować się do VAT-u.

Czy siedziba firmy w mieszkaniu to wyższy podatek od nieruchomości?

To pytanie męczy chyba każdego nowego przedsiębiorcę. Otóż zasada jest taka – trzeba zgłosić do gminy to, że pod adresem zamieszkania prowadzimy firmę. Robimy to po to, aby gmina ustaliła czy lokal, który wykorzystujesz do prowadzenia firmy przekształci się na lokal użytkowy.

Takie przekształcenie będzie miało miejsce tylko gdy mieszkanie w całości lub w wydzielonej części służy wyłącznie prowadzeniu działalności gospodarczej. Jeżeli natomiast prowadzisz firmę w pomieszczeniu, które wykorzystujesz też do celów mieszkalnych, to nie ma podstaw do zmiany stawki podatku od nieruchomości.

Podsumowując – to, że zarejestrujesz firmę pod adresem zamieszkania nie jest podstawą do płacenia wyższego podatku. Jeśli na przykład w mieszkaniu wydzielisz jedno pomieszczenie, w którym prowadzisz zakład dentystyczny, kosmetyczny czy biuro, i to pomieszczenie służy Ci tylko do prowadzenia firmy, to wówczas wzrośnie stawka podatku od nieruchomości za każdy metr kwadratowy który wykorzystujesz do prowadzenia firmy. Jeśli postawisz biurko, komputer i półkę na dokumenty to nie jest podstawa do zwiększania podatku od nieruchomości.

Scroll to Top