Kraków, PIENIĄDZE DLA FIRM Z MAŁOPOLSKIEJ TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ

PIENIĄDZE DLA FIRM Z MAŁOPOLSKIEJ TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ

Drogi Przedsiębiorco, czy wiesz, że z programu tarczy antykryzysowej możesz skorzystać także w ramach małopolskiej tarczy antykryzysowej?

W związku z tym, przyjrzyjmy się jak wygląda uzyskanie wsparcia w ramach małopolskiej tarczy antykryzysowej.

Pakiet płynności finansowej dla małopolskich firm

Co to jest pakiet płynności finansowej i na jakie wsparcie możesz liczyć?

Na wstępie warto podkreślić, że jest to pożyczka zwrotna. Istotnie ogromnym jej plusem jest to, że zwrotowi podlega tylko pożyczony kapitał. W przeciwieństwie do pożyczki bankowej, nie ponosisz kosztów odsetek, ani prowizji, a także innych kosztów około kredytowych.

Dodatkowym plusem rozwiązania jakie dostrzegam w pakiecie płynności finansowej jest okres spłaty tej pożyczki. Oczywiście jest on dłuższy niż okres pożyczek oferowany w wielu bankach.

Dla przykładu – na pewno w wielu bankach komercyjnych, pożyczka dla firm zaciągnięta na dowolny cel związany z działalnością wynosi do 5 lat. Natomiast w tym programie okres spłaty wynosi aż do 7 lat.

Kolejnym godnym uwagi faktem, jest to, że karencja w spłacie kapitału wynosi aż 6 miesięcy. Co w porównaniu z pożyczką bankową jest bez wątpienia bardzo istotne.

Z pewnością wasze zainteresowanie powinno się skupić także na tym na co można przeznaczyć pakiet płynności finansowej? Tarcza małopolska na swojej stronie informuje o tym, że środki możesz przeznaczyć na zapewnienie swojej firmie płynności finansowej. Przede wszystkim na pokrycie kosztów związanych z jej bieżącym utrzymaniem.

Co to oznacza w praktyce?

Oznacza, to, że możesz nie tylko uregulować zobowiązania wobec swoich dostawców, opłacić czynsz, energię, wynagrodzenie pracowników etc.. Ze środków z małopolskiej tarczy możesz zakupić towar handlowy, produkty, półprodukty.

Dlaczego zwracam na to uwagę? Dlatego, że jest to szansa dla wielu firm. Dla firm, które z powodu braku zaplecza finansowego do tej pory nie mogły się rozwijać. Nie mogły na przykład wejść ze swoimi produktami na nowe rynki zbytu, pozyskać nowych kontrahentów.

Pamiętaj o zasadzie, że są to środki, które możesz łączyć z innym wsparciem oferowanym w ramach tarczy antykryzysowej. Choć pamiętaj, że nie możesz przeznaczyć ich na sfinansowanie tych samych kosztów.

Załóżmy, że masz nieopłacone faktury – istotnie możesz je sfinansować, mogą być to faktury nie zapłacone na dzień 1 lutego 2020r.

Zwróć uwagę na kwotę, o którą możesz się ubiegać. Małopolska tarcza antykryzysowa oferuje pożyczkę od 10 do 500 tys. zł.

Kto może ubiegać się o wsparcie?

O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie firmy, które posiadają siedzibę na terenie małopolski. Firmy, które na dzień 31.12.2019 r. nie znajdowało się w trudnej sytuacji. Podobnie jak w przypadku innych programów, wsparcie jest skierowane do firm, które obecnie znajdują się w trudnej sytuacji z powodu COVID-19 lub jest nią zagrożone.

Jakie trudności możesz napotkać?

Największą trudnością jaką napotkałam próbując opracować i znaleźć informacje na temat wsparcia – jest trudność w dotarciu do informacji.

Na stronie serwisu regionalnego programu Województwa Małopolskiego znajduje się artykuł opisujący wsparcie, opublikowany 24 kwietnia 2020r.. Właśnie w tym artykule znajduje się adres strony, na którym możesz znaleźć listę podmiotów współpracujących. Jest to strona Banku Gospodarstwa Krajowego.

Po wejściu na tą stronę, oprócz szczątkowych informacji na temat programy znajdziesz numery telefonów do trzech instytucji finansujących ten produkt. Ja, wybrałam Instytucję o nazwie Towarzystwo Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA. W rezultacie po przekierowaniu na stronę tego Towarzystwa, wybrałam interesujący mnie region – woj. Małopolskie.

Z czterech propozycji programów, wybrałam „pożyczka na przedsięwzięcia płynnościowe”. (Klikając na  hiperłącze zostaniesz przekierowany na stronę). I tu dopiero znajdziesz dokumenty do pobrania, z których możesz dowiedzieć się więcej.

Uff… czy ktoś nadążył? Wnioskując, wiem, że może to sprawić nie lada trudność. Chociaż z drugiej strony, myślę, że warto się zainteresować programem, ponieważ możesz dzięki temu wspomóc firmę w tym trudnym okresie.

Kończąc, życzę Wam siły i wytrwałości w walce o swoją firmę, śledźcie wpisy na moim blogu. Na zakończenie, proszę napiszcie czy ktoś z Was uzyskał takie wsparcie? Czy wiedzieliście o nim? A może jest coś czym warto podzielić się z innymi przedsiębiorcami? Bądźmy razem i wspierajmy się nawzajem. Ściskam Was mocno, do zobaczenia 😊