biała lista księgowość ruczaj

Biała lista – co to jest?

W telewizji i internecie na pewno słyszałeś o białej liście, ale nie wiesz na czym ona polega? W tym artykule spróbuję Ci objaśnić nie tylko czym jest biała lista, ale także jaki wpływ ma rozliczenia podatkowe w twojej firmie.

 • Co to jest biała lista?
 • Do czego służy biała lista?
 • Rachunek firmowy na białej liście
 • Kary związane z niesprawdzeniem numeru rachunku na białej liście

Co to jest biała lista?

Biała lista jest to ta zwany wykaz informacji o podatnikach VAT. Możesz zadać sobie pytanie czy wcześniej urzędy nie prowadziły takiej listy? Odpowiedź brzmi – tak prowadziły, ale w formie kilku różnych rejestrów. Rejestr dzielił się na zarejestrowanych i niezarejestrowanych podatników VAT, oraz tych, którzy zostali wykreśleni i przywróceni z rejestru VAT. Biała lista zastępuje te zbiory, tworząc jeden wykaz.

Do czego służy biała lista?

Biała lista jest narzędziem, dzięki któremu możesz

 • sprawdzić czy firma, z którą współpracujesz jest czynnym podatnikiem VAT,
 • dlaczego twojemu kontrahentowi odmówiono rejestracji lub wykreślono z rejestru VAT,
 • możesz potwierdzić numer rachunku bankowego, na jaki powinieneś zapłacić swojemu kontrahentowi fakturę.
 • sprawdzić status podatnika

Nasze Biuro Rachunkowe Księgowość Ruczaj każdorazowo podczas księgowania faktur VAT-owskich zawsze weryfikuje dane z faktury z białą listą. Dlaczego jest to takie istotne? Ponieważ w świetle przepisów nie wystarczy być podatnikiem, ale trzeba dokonać rejestracji, zgłoszenia VAT-R i zostać wpisanym do rejestru czynnych podatników VAT.

Co do zasady, abyśmy mogli odliczyć VAT z faktury kosztowej, zarówno Ty jak i Twój kontrahent powinniście być czynnymi podatnikami VAT, a tym samym figurować na białej liście z odpowiednim statusem.*

Jeśli jesteś ciekawy/a jak wygląda biała lista sprawdź tutaj.

Rachunek firmowy na białej liście

Rachunek firmowy, który znajdzie się na białej liście to ten sam rachunek, który zgłosiłeś do urzędu skarbowego w momencie rejestracji firmy lub w momencie zmiany danych. Jeśli chciałbyś zaktualizować numer rachunku możesz to zrobić przez CEIDG lub w KRS.

Rachunek firmowy, który zobaczysz na białej liście jest rachunkiem wyłącznie firmowym. Nie znajdują się tam rachunki prywatne. Ponad to znajdziesz informację o numerze rachunku jeśli:

 • jesteś czynnym podatnikiem VAT
 • zostałeś przywrócony do rejestru

Kary związane z niesprawdzeniem numeru rachunku na białej liście

Jeśli zapłacisz swojemu kontrahentowi fakturę VAT powyżej 15 tys. zł, na rachunek, który nie znajduje się na białej liście:

 • Twój podatek VAT nie zostanie pomniejszony o koszt VAT-u z tej faktury
 • Odpowiadasz solidarnie z kontrahenetem, jeśli on od tej faktury nie zapłaci podatku VAT do urzędu skarbowego.

Dlatego tak ważne jest, aby za każdym razem kiedy robisz przelew za faktury kosztowe weryfikować numer rachunku na białej liście tutaj. W przypadku pomyłki masz 3 dni na zawiadomienie o tym naczelnika urzędu skarbowego, aby uniknąć nieprzyjemności ze strony fiskusa.

Jeśli masz więcej pytań na temat białej listy, skontaktuj się z naszym Biurem Rachunkowym Księgowość Ruczaj.

*Istnieją pewne okoliczności, w których dopuszcza się odliczenia VAT z faktury pochodzącej o podatnika nie posiadającego statusu czynnego podatnika VAT. Są to złożone i indywidualne kwestie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *